"Niedokończone Opowieści Śródziemia i Numenoru" J. R. R. Tolkien
01 kwietnia

Fascynujący zbiór historii rozgrywających się od Dawnych Dni Śródziemia po zakończenie Wojny o Pierścień, stanowiących kontynuację Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu. Książka skupia się na Śródziemiu, zawiera barwną opowieść Gandalfa o tym, jak doszło do tego, że wysłał krasnoludów na słynną kolację w Bag End, opis pojawienia się boga morza Ulma przed Tuorem u wybrzeży Beleriandu oraz dokładny opis wojskowej organizacji Jeźdźców Rohanu, a także relację z podróży Czarnych Jeźdźców w poszukiwaniu Pierścienia. Czytelnik znajdzie tu też jedyną ocalałą opowieść o wielowiekowej historii Númenoru sprzed jego zagłady oraz wszystko, co wiadomo o Pięciu Czarodziejach wysłanych przez Valarów do Śródziemia, a także o Widzących Kamieniach znanych jako palantíry oraz o legendzie o Amrothu.
"Maria królowa Szkotów. Prawdziwa historia Marii Stuart" John Guy
01 kwietnia
Na kartach tej pierwszej pełnej biografii Marii Stuart, jaka powstała od ponad trzydziestu lat, John Guy odmalowuje pasjonujący i dogłębny portret jednej z największych kobiet w dziejach, a jej świat i miejsce w historii przedstawia w zdumiewająco aktualny sposób. Zgromadziwszy wszelkie zachowane dokumenty i ujawniwszy po raz pierwszy zbiór nowych źródeł na jej temat, Guy burzy popularny wizerunek Marii, królowej Szkotów, jako romantycznej „gwiazdy”, osiągającej swe cele za pomocą kobiecych sztuczek, a ją samą stawia na równej pozycji, tak pod względem intelektualnym, jak politycznym, z Elżbietą I.
Za sprawą wytyczających nowy szlak badań tego autora i stylu jego prozy, którą czyta się nadzwyczaj dobrze, zaczynamy postrzegać Marię jako postać biegłą w sztuce dyplomacji, przemyślnie lawirującą wśród oszałamiającej liczby frakcji politycznych, które dążyły do kontroli nad nią bądź jej zdetronizowania. Książka ta zapewnia nam fascynujące, a zarazem burzące mity spojrzenie na kobietę oraz władczynię o złożonej osobowości i na jej epokę.
"Policjanci. Bez munduru" Katarzyna Puzyńska
02 kwietnia
Najpoważniejsze przestępstwa i najbrutalniejsze zbrodnie to ich codzienność. Funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, technik kryminalistyki, medyk sądowy i psycholog policyjny zdradzają swoje sekrety. Zabójstwa, rozboje, zorganizowane grupy przestępcze, terroryzm, narkotyki, sekcje zwłok to tylko część tego, z czym muszą się mierzyć. Jakie konsekwencje ma praca na pełnej adrenalinie? Ile prawdy jest w stereotypach dotyczących policjantów? Co tak naprawdę dzieje się za murami jednostek? Jak cienka jest bariera, którą każdego dnia można przekroczyć?
"Pustynia i morze. 977 dni w niewoli na somalijskim wybrzeżu piratów" Michael Scott Moore
02 kwietnia
02 kwietnia
Prawdziwa historia o walce i przetrwaniu. I o tym, że nadzieja nigdy nie umiera.
W styczniu 2012 r. , ukończywszy właśnie cykl reportaży z hamburskiego procesu piratów somalijskich, Michael Scott Moore udał się do Rogu Afryki, by zebrać materiał do książki o piractwie i możliwościach jego ukrócenia. "Wydawało mi się ważne, by wiedzieć, dlaczego w ogóle istnieją piraci", napisał.
Dowiedział się szybciej, niżby się spodziewał. Porwany w Somalii tuż przed wyjazdem, poznał od podszewki i podłoże piractwa, i jego okrutną codzienność. W warunkach zdolnych złamać najtwardszy charakter przetrwał 977 dni, nim zebrano okup, jakiego zażądali piraci.
"Pustynia i morze" to połączenie pamiętnika, reportażu i pracy socjologiczno-historycznej. Pełna czarnego humoru, szczera, napisana z dziennikarskim dystansem i wyczuleniem na szczegóły książka jest jakby skrzyżowaniem "Paragrafu 22" z "Helikopterem w ogniu". Humanizm, z jakim – mimo traumatycznych przeżyć – Moore opisuje porywaczy, jest odbiciem drobnych uprzejmości, jakich od nich doznawał, i kontrastuje z obojętnością zachodniej biurokracji, która prędzej by wysłała bombowce, niż wypłaciła okup.
Dzień sądu. Nadużycia, skandale, walka o władzę. Co naprawdę dzieje się w Kościele" Gianni Valente, Andrea Tornielli
02 kwietnia
02 kwietnia
Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy.
Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto tak naprawdę stoi za sprowokowaniem wewnętrznych walk, wstrząsających fundamentami Watykanu?
Dwaj dziennikarze, doskonale zorientowani w sprawach Stolicy Apostolskiej, rzucają nowe światło na aferę, w której obok oskarżeń najwyższych watykańskich hierarchów pojawia się groźba schizmy.
Tę książkę można by czytać jak fantastyczny thriller polityczny, gdyby nie to, że wszystko, co zostało w niej opisane, wydarzyło się naprawdę.
"To, czego dziś jesteśmy świadkami, jest nie tylko ujawnieniem się w Kościele mysterium iniquitatis, istniejącej od zawsze tajemnicy zła i grzechu, która rozbija go od wewnątrz. Nowością naszych czasów jest brak – i to w samej wspólnocie, a nawet u części jej pasterzy –świadomości, czym jest Kościół, i pewności tego, na jakim fundamencie został on ustanowiony. (... )
Kościół wpadł w niszczycielski wir. Mnożą się "medialne ambony", na które wstępują samozwańczy kaznodzieje i uzurpują sobie rolę sędziów wszystkiego i wszystkich. Pojawia się pozbawione skrupułów, instrumentalne, wybiórcze wykorzystywanie i nadużywanie przestępstw oraz grzechów popełnionych przez ludzi Kościoła w celu prowadzenia brudnej walki o władzę. "
"Terra Insecta. Planeta owadów" Anne Sverdup Thygeson
03 kwietnia
Fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą światem. Są małe, zgrabne i wyjątkowo uparte, a na dodatek ratują nam życie każdego dnia.
Występują w tylu gatunkach, że kalendarz ze zdjęciami "owada miesiąca" wystarczyłby na ponad 80 000 lat. Widziały, jak przychodzą i odchodzą dinozaury, więc pewnie nie traktują nas zbyt poważnie. Chociaż ich mózgi są nie większe od ziarenka sezamu, potrafią liczyć do czterech i rozpoznawać twarze.
Karaluchy mogą uratować nas z zawalonego budynku. Chrząszcze pomagają rozłożyć plastik, a dzięki mrówkom powstają antybiotyki nowej generacji. Muszkom owocówkom zawdzięczamy sześć nagród Nobla w dziedzinie medycyny. Skomplikowane obyczaje miłosne owadów to nie tylko świetny temat na rozmowę na imprezie. Ich strategie przetrwania i opieki nad dziećmi inspirują biologów i ekologów. Aż strach pomyśleć, jak wyglądałby świat bez maleńkiej czekoladowej muszki, która jako jedyna może zapylić kwiaty kakaowca!
Mamy miliony powodów, żeby pokochać owady.
"Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" Frédéric Martel
03 kwietnia
Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologiem i pisarzem Fredericem Martelem. Wśród nich znaleźli się zdeklarowani homoseksualiści, którzy odsłonili przed nim świat wielkiej szafy, w której ukrywają się księża geje, i dzięki którym poznał pilnie strzeżone tajemnice Watykanu.
"Sodoma" to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym życiu Kościoła. O hipokryzji, która stoi za najważniejszymi decyzjami kościelnych hierarchów i wpływa na funkcjonowanie całego Kościoła. Zdaniem Martela to homoseksualizm kleru jest kluczem, który pozwala najlepiej zrozumieć pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i być może Pawła VI oraz papieża Franciszka. Bowiem to właśnie w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów na świecie.
Dlaczego homoseksualni duchowni są największymi homofobami? Dlaczego ukrywają seksualnych przestępców w koloratkach? Dlaczego zawsze zależało im i zależy nadal na zachowaniu w Kościele konserwatywnego status quo? Za co tak nienawidzą papieża Franciszka? Na te i wiele innych pytań Martel szuka odpowiedzi w książce, która jest efektem czteroletniego śledztwa w trzydziestu krajach.
"Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" Tom Phillips
03 kwietnia
Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej...
Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego!
W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć. Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show... Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.
Kuba, Japonia, Praga i Czechy w przewodnikach National Geographic
03 kwietnia
Wycieczki poza utarte szlaki, rady bywalców, najważniejsze atrakcje.
Rady bywalców – od fotografików, podróżników i dziennikarzy National Geographic po miejscowych znawców rozmaitych zagadnień, dotyczące ulubionych miejsc, zasad postępowania i wielu innych kwestii.
Listy tego, czego pominąć nie wolno – w każdym omówionym w przewodniku regionie, a także przy trasie każdej wycieczki pieszej.
Wspaniałe zdjęcia, grafiki, plany i mapy – ułatwią podjęcie decyzji, poruszanie się i gruntowne poznanie każdego miejsca.
"Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz" Daniel Lieberman, Michael Long
03 kwietnia
Elektryzujące odkrycia na temat pojedynczej cząsteczki chemicznej w mózgu, która
popycha nas do tego, by osiągać to, co niezdobyte i odległe – czy chodzi o lot na Księżyc,
solniczkę po drugiej stronie stołu, czy zbliżenie do absolutu. Cząsteczka ta skłania nas
do realizacji coraz to nowych celów. Jest źródłem kreatywności, a jeśli posuniemy się za
daleko – obłędu.
MIŁOŚĆ: Znalazłeś osobę, na którą od zawsze czekałeś, czemu więc miesiąc miodowy nie trwa wiecznie? Czyli o cząsteczkach chemicznych odpowiedzialnych za pragnienie seksu i zakochiwanie się – a także o tym, czemu prędzej czy później wszystko się nudzi.
NARKOTYKI: Pragniesz wrażeń... ale czy to dobrze? Czyli dopamina wygrywa z rozsądkiem, wzbudzając palące pożądanie tak destruktywnych zachowań.
PANOWANIE: Jak daleko sir posuniesz, by przejąć kontrolę? Czyli dopamina rządzi.
TWÓRCZOŚĆ I SZALEŃSTWO: Zagrożenia i korzyści dla mózgu wybitnie podatnego na działanie dopaminy. Jak dopamina przełamuje bariery pospolitości.
POLITYKA: Dlaczego nie możemy się po prostu dogadać? Jak środki do dezynfekcji rąk wpływają na nasze poglądy polityczne.
POSTĘP: Co się dzieje, gdy sługa zmienia sie w pana? Jak dopamina zapewniła ludziom pierwotnym przetrwanie, a rodzajowi ludzkiemu gwarantuje teraz zagładę. Mick Jagger, Bob Dylan, Brian Wilson, John Nash, Albert Einstein, Friedrich Kekulé – u wszystkich nich widać różne aspekty działania dopaminy.
"Ukryty geniusz zwierząt" Katharina Jacob
11 kwietnia
Wieloryby, mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia. Czy wiesz, jak bardzo inteligentne są zwierzęta?
Kto by pomyślał, że ośmiornice są obdarzone osobowością, pszczoły tworzą mapy topograficzne okolic ula, a szympansy potrafią gotować? Zwierzęta nie tylko myślą, lecz także planują, przewidują przyszłość i wyobrażają sobie, co dzieje się w umysłach innych. Badania nad ich inteligencją przynoszą zdumiewające odkrycia, a w nauce dokonuje się właśnie głęboka przemiana.
"Klan. Honor ponad życie" Adrienne Young
17 kwietnia
Siedemnastoletnia Eelyn urodziła się po to, aby walczyć u boku swoich pobratymców z plemienia Asków w odwiecznej wojnie z plemieniem Rikich. Jej życie jest brutalne, ale dziewczyna kieruje się prostą zasadą, która głosi, że musi walczyć, aby przetrwać.
Pewnego dnia Eelyn przeżywa szok – widzi swojego brata walczącego po stronie wroga. Brata, którego śmierć zobaczyła na własne oczy pięć lat temu. Brata, który okazał się zdrajcą.
Wojowniczka trafia w niewolę do wioski plemienia Rikich, gdzie zmierzy się ze srogą zimą i atakami bezlitosnych wrogów rodem z legend. Aby uciec, musi zaufać Fiskemu, przyjacielowi jej brata. Razem będą zmuszeni zjednoczyć zwaśnione klany, by stawić czoła wspólnemu wrogowi.
"Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna" Neil deGrasse Tyson
23 kwietnia
Trzej czołowi współcześni astrofizycy proponują fascynującą wyprawę w kosmos - od planet, gwiazd i galaktyk, po czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie. Opisując najnowsze odkrycia astrofizyki, pouczająca i zarazem interesująca narracja przenosi czytelnika z naszego własnego układu słonecznego do najdalszych granic przestrzeni.
Jak żyją gwiazdy i jak giną? Dlaczego Pluton stracił status planety? Jakie są widoki na inteligentne życie gdzie indziej we Wszechświecie? Jak zaczął się Wszechświat? Dlaczego Wszechświat się rozszerza i dlaczego robi to coraz szybciej? Czy nasz Wszechświat jest jedyny czy jest tylko elementem nieskończonego multiświata? Odpowiadając na te i wiele innych pytań, autorzy pomagają nam otworzyć oczy na pełen cudów kosmos, dzieląc się wiedzą o tym, jak funkcjonuje Wszechświat.
Imponująca pod względem zakresu materiału, pełna wspaniałych ilustracji, napisana przez światowej klasy astrofizyków książka "Witaj we Wszechświecie" daje czytelnikowi pełen wgląd w obraz naszego ewoluującego Wszechświata.
"Patolodzy" Paulina Łopatniuk
24 kwietnia
Czy gdzieś w twoim ciele mogą kryć się pozostałości twojego brata bliźniaka? Dlaczego londyńscy kominiarze zaskakująco często cierpieli na raka moszny? I czy to możliwe, żeby guz podwoił się w ciągu zaledwie doby?
Szokujące, obrzydliwe, zabawne, fascynujące... Nowotwory i inne choroby kryją wiele tajemnic. Autorka popularnego bloga Patolodzy na klatce przeprowadzi cię przez twój świat wewnętrzny, zaczynając od różowo-fioletowych maziajów na szkiełku pod mikroskopem, a kończąc na stole sekcyjnym w prosektorium. W tej książce opowiada o wszystkim, co zwykłych ludzi przyprawia o ból głowy. Dosłownie.
Nie znacie nas, my jednak niejednokrotnie znamy was lepiej niż wasi bliscy. W końcu liczy się wnętrze, a mało kto bada je dogłębniej niż patolodzy.
"Zbrodnie fast foodów. Jak wyjść z pułapki przetworzonej żywności" Joel Fuhrman, Robert Phillips
24 kwietnia
Czy wiesz, że fast foody uśmiercają rocznie więcej osób niż palenie papierosów? Witaj w świecie, w którym każdy kęs jedzenia zawiera truciznę. Witaj w świecie przetworzonej żywności, gdzie twoje zdrowie wcale nie jest najważniejsze!
Za każdym razem, kiedy sięgasz po białe pieczywo, frytki, batonik czy czipsy, zachowujesz się jak narkoman na głodzie. Twoje ślinianki pracują intensywniej na myśl o tych smakach, a przepyszne glutaminian sodu, aspartam i biały cukier skutecznie zagłuszają apetyt na zdrowe jedzenie.
To nie przelewki. Twoje zdrowie i życie są zagrożone. Odkryj zbrodnie, których dopuszczają się ci, którzy karmią cię każdego dnia. Popatrz im na ręce i dowiedz się:
dlaczego koncernom spożywczym nie zależy na twoim zdrowiu;
jakie sztuczki stosują producenci żywności;
jak przetworzona żywność wpływa na mózg, inteligencję i rozwój dzieci;
czym jest gęstość odżywcza i jakie ma znaczenie przy komponowaniu posiłków;
jak pokonać uzależnienie od trujących dodatków do żywności, w tym fast foodów;
co jeść, żeby cofnąć negatywne efekty jedzenia przetworzonej żywności.
Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie i zerwij z uzależnieniem od śmieciowego jedzenia!
"Spakowani, czyli 33 checklisty na różne okazje" Joanna Winiarska
24 kwietnia
Kochasz podróżować, ale pakowanie jest tym, co skutecznie odbiera przyjemność z wyjazdu?
W czasach, kiedy tak naprawdę jedyną rzeczą, którą musisz zabrać w podróż, jest karta kredytowa, wydaje się, że przygotowania nie powinny być problemem. Jednak dla wielu z nas wciąż są. Koniec z tym!
Dowiedz się:
Jak zrobić przydatną checklistę?
Kiedy najlepiej się pakować - tydzień czy dzień przed?
Co zapakować do bagażu głównego, a co do podręcznego?
Znajdziesz tu porady dotyczące zarówno surwiwalowych wypraw kajakowych i górskich, podczas których wraz z całą rodziną nocujesz pod gołym niebem, jak i wyjazdów służbowych czy noclegów w eleganckich hotelach.
Zabierz ze sobą tylko tyle, ile potrzebujesz, i ciesz się przygodą!
"Ukryta inteligencja hormonów. Jak kierują twoim mózgiem" Martie Haselton
25 kwietnia
Czy wiedzieliście, że kobiety w okresie owulacji więcej chodzą, mniej jedzą, bardziej angażują się w życie towarzyskie, częściej spotykają się z mężczyznami i więcej flirtują? Albo o tym, że zespół napięcia przedmiesiączkowego mógł powstać w toku ewolucji po to, żeby kobiety mogły unikać nieodpowiednich partnerów? Kobiecy cykl hormonalny kryje inteligencję kształtowaną w ciągu całych eonów i zamiast odbierać zdolność racjonalnego myślenia - jak głosi tradycyjna seksistowska opinia - przynosi kobietom korzyści, jakich potrzebują, by odnosić sukcesy.
W prowokacyjnej, odwracającej dotychczasowy kierunek myślenia książce Martie Haselton, wybitna uczona zajmująca się badaniami nad seksualnością i cyklem owulacyjnym, poddaje głębokiej i odkrywczej analizie procesy wywierające daleko idący wpływ na nasze zachowania. Książka "Ukryta inteligencja hormonów", zabawna i krzepiąca, oferuje kobietom możliwość spojrzenia na nowo w głąb własnego ciała, mózgu, związków i relacji międzyludzkich, ułatwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji w kwestiach seksu, małżeństwa, przyjaźni i wielu innych.
Znaleźliście coś dla siebie? Ja bardzo chcę przeczytać każdą z tych pozycji (a to zdarza się rzadko)! A może czekacie na jakieś inne książki?
Do zobaczenia!
marydory
Znaleźliście coś dla siebie? Ja bardzo chcę przeczytać każdą z tych pozycji (a to zdarza się rzadko)! A może czekacie na jakieś inne książki?
Do zobaczenia!
marydory